Existuje určitý druh snu, který představuje zážitek natolik odlišný od obvyklého snění, že dostal zvláštní přízvisko. Obyčejný sen se stává lucidním právě v okamžiku, kdy si snící uvědomí, že sní. Obvyklou reakcí na takové zjištění bývá, že se snící okamžitě probudí a tím zruší lucidní sen v jeho zárodku. To je však, dalo by se říci, největší chyba, jakou v tu chvíli může udělat, protože se dobrovolně připravuje o neobyčejný, vpravdě magický zážitek.

 

Neskutečná skutečnost

Pokud se vám totiž podaří zůstat v onom paradoxním stavu vědomého snu, ocitáte se doslova v alternativní realitě, která je mnohdy smyslově stejně přesvědčivá jako ta, kterou prožíváte při bdění. Ačkoli jste si vědomi, že teď zrovna ležíte v posteli se zavřenýma očima, vnitřní smyslový aparát vám nabízí dokonalou iluzi: Například iluzi toho, že stojíte vzpřímeně uprostřed nádherné zahrady. Vaše fyzické oči jsou zavřené, a přesto můžete pozorovat jasné detaily listoví chvějícího se ve větru nebo kapky rosy lesknoucí se na květině. Projdete se po pěšině – uslyšíte realistický zvuk svých kroků a ucítíte pevnou zem pod vašimi chodidly. Dotknete se zdi a můžete vnímat její tvar, hrubost a chlad kamenů na svých prstech. Takhle se nechová obyčejný sen – tam bývá všechno zastřené a nejasné. Lucidní sen je něco velice odlišného. Tady můžete všechno zkoumat a konfrontovat se svými smysly. Můžete přivonět k růži nebo promluvit, a všechny vjemy působí jako skutečné. Do jisté míry.

Ne všechno je tak, jak to znáte z bdělé reality. Snový svět je přecejen odlišný, a to i tehdy, když ho zkoumáte za zjasněného vědomí. Není snadné v tomto změněném stavu mysli vypozorovat z okolního světa, čím vším se liší od toho normálního. Usnadnit si to můžete pohledem na něco, co dobře znáte: na vlastní tělo. Ruce téměř nikdy nevypadají tak, jak by měly. Lze mluvit o “štěstí”, když na nich vůbec máte normální prsty, a téměř určitě jich nebude pět. Když najdete zrcadlo, můžete si prohlédnout svůj snový obličej. Není pravděpodobné, že v něm spatříte to, na co jste zvyklí. Spíše to bude něco šíleného, co jste vůbec nečekali.

Zní to děsivě? To je mylná představa. Lucidní sny nebývají děsivé, spíše naopak. Jsou zábavné, poučné, vzrušující a dávají snícímu pocit obrovské svobody. Dostali jste např. místo rukou zelená chapadla? To je jen dobře, asi vás v tu chvíli samotné napadne začít s nimi něco ohmatávat. Můžete zakusit na vlastní kůži nejbizarnější věci, které nejsou v bdělé realitě možné. Většina snících hned zkusí vzlétnout, nebo si začnou hledat nějaký vysněný objekt k sexuálním hrátkám. Ostatně, tyto dvě činnosti se ve snech jen tak neomrzí, ale dá se toho dělat mnohem, mnohem víc: procházet zdí, ochutnávat cizokrajné dobroty, zmenšit se na velikost atomu, odletět na Měsíc, změnit se v nějaké zvíře…

 

Praktické využití

Dosud jsme mluvili jen o tom, jakou tento druh snění skýtá zábavu a potěšení. Plyne z něj rovněž nějaký “opravdový” užitek? Na to lze odpovědět nejméně dvěma způsoby, a oba říkají “ano”.
Za prvé, ze samotného faktu, že něco vyvolává obdiv, vzrušení a úžas, plyne jeho jasná terapeutická hodnota. Lucidní sen prokazatelně zlepšuje náladu pro celý den. Naučit se získat ve snu vědomí rovněž znamená naučit se bojovat proti nočním můrám – zahánět je nebo je proměňovat v něco příjemného. Účinnost lucidního snění v boji proti tomuto nepříjemnému jevu, jakož i proti tzv. spánkové paralýze, je prokazatelná.

Díky tomu, že sen umožňuje simulovat něco, co v “realitě” není možné, lze ho využít například k setkání s mrtvým příbuzným, popovídat si s ním, jako by tam opravdu byl, dojít klidu a smíření, dokonce od něj získat užitečnou radu. V lucidním snu máte vůbec výbornou šanci na získání dobré, neotřelé nebo inspirativní rady. Udělit vám ji může kdokoli a cokoli. Snový svět dýchá tvořivou, božskou, věčnou nepředvídatelností.

Ještě je tu jedna stránka lucidního snění, tajemná, neprokázaná, leč “podezřívaná” a žádaná. Sen byl odjakživa spojován s magií a posvátnem, vnímán jako prostor pro komunikaci člověka s nadpřirozeným nebo duchovním světem. Ale status lucidity z něj dělá přímo magický nástroj. Jakmile si sám mohu zvolit, kam napřít pozornost, už nejsem při získávání informací odkázán na “náhodu”. A nejde jen o získávání informací, nýbrž i o aktivní ovlivňování. S různou měrou přesvědčivosti bylo popsáno mnoho případů samoléčby nebo i léčby druhých osob skrze imaginaci v lucidním snu.

 

Krátce jsme zde popsali, jak se lucidní sen projevuje, co je na něm zajímavého a k čemu je zhruba dobrý. Ale jaká je vůbec podstata tohoto prazvláštního fenoménu? Z jakého hlediska ho můžeme nejlépe chápat? Psychologicky, neurologicky, filozoficky, duchovně – jsou tato pochopení vzájemně slučitelná? To se pokusíme probrat někdy příště – stejně jako techniky, jak lucidní sen vyvolat, jak si ho udržet a jak ho lépe využívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.